niedziela, 15 lutego 2015

Jak uszyć sukienkę dla niemowlęcia- tutek

Zgodnie z wczorajszą obietnicą, wrzucam tutka na sukienusię. Jest mega prosta :)

Potrzebna jest nam bluzeczka- najlepiej, jeśli z podobnie rozciągliwej tkaniny, co sukienka. U mnie jest to lekko rozciągliwa dzianina. odrysowujemy przód i tył bluzeczki, wydłużając ją dowolnie na dole. Ja nie wydłużałam zbyt mocno, bo chciałam dosyć krótką sukieneczkę. Dodajemy wszędzie zapas na szwy. Dekolt obniżamy nieco, jeśli chcemy wszyć ściągacz i tak go wykończyć (jak w mojej sukience)


Przy podkroju pach wspomagam się sposobem podpatrzonym na jakimś zagranicznym blogu. Szpilki używam jednej, ale na potrzeby tutka wbiłam ich więcej :) Wbijamy więc szpilkę w miejscu połączenie przodu bluzeczki z rękawkiem tak, żeby zostawić dziurkę na papierze. Proste, prawda?


Pamiętamy, żeby z przodu obniżyć linię dekoltu. Ja obniżyłam jeszcze mocniej, żeby wszyć ściągacz.
 Teraz na papierze odrysowujemy podkrój pachy i przykładamy bluzeczkę, żeby dopasować długość rękawka.

Wycinamy wszystkie elementy z tkaniny lub dzianiny. Pamiętamy o złożeniu tkaniny tak, żeby z naszego szablonu wycinać części w całości.

  Teraz zszywamy jedno ramię- prawa do prawej

 Wycinamy ze ściągacza albo mocno rozciągliwej dzianiny wykończenie dekoltu i rękawków. Pamiętamy, żeby były nieco krótsze niż dekolt i rękawki. U mnie obwód dekoltu to 35 cm, a ściągacz ma 30. Rękawki mają 19 cm a ściągacz 15.
 Część na dekolt składamy na pół, lewa do lewej i przykładamy do prawej strony dekoltu, zaczynając od niezszytego ramionka.

Przewracamy na prawą stronę i zszywamy drugie ramię razem ze ściągaczem.


Rozkładamy zszyte elementy

Przykładamy i przyszywamy rękawki- prawa do prawej. Najpierw układamy tak, jak na zdjęciu, a następnie przyszywamy, zaczynając od niezszytej strony, naciągając tam lekko rękaw jak pokazują strzałki.

Tak powinno to wyglądać po zszyciu


i prawa strona
 Tak samo postępujemy z drugim rękawkiem.

Teraz szykujemy ściągacze do rękawków. Składamy je znowu lewymi stronami do siebie, po długości i przyszywamy do rękawków, naciągając

 Odwracamy na prawą stronę

Tak powinna wyglądać sukienka na tym etapie.

Teraz składamy ja prawa do prawej i zszywamy wzdłuż czerwonej linii ( u mnie już zdjęcie po zszyciu, ale nie widać tego, dlatego dodałam linie :))

I n prawe stronie. Teraz już tylko podszywamy dół i sukienka gotowa :)2 komentarze: